Jak ušetřit peníze jako au pair nebo turista v Anglii

Tento článek je určený nejen pro: jak budoucí, tak současné Au Pair v Anglii, ale i pro lidi, kteří se rozhodnou vycestovat do Anglie.

Jako Au Pair si člověk moc nevydělá, vlastně můžete být rádi, když něco ušetříte. Záleží také na tom, z jaké země pocházíte. Já se zatnutými zuby poslouchala svou kamarádku Němku, jak je tady v Anglii vlastně všechno cenově stejné jako v Německu. A má peněženka přímo krvácela při kupování pitomého lístku na vlak… Takže tím jsem chtěla naznačit to, co už všichni víme. Anglie je holt jiný ekonomický level. A to musíme vzít v potaz.

Jak tedy můžeme v zemi jako Anglie něco ušetřit?

Vlaková doprava je tu neskutečně drahá. A taky někdy nespolehlivá. Prostě nějací chytráci ví, že lidé dávají přednost vlakům, proto na tom chtějí vydělat. Ale jsou tady cestičky, jak ušetřit spoustu peněz na jízdenkách.

Ať už bookujete dálkový autobus (např. Megabus nebo NationalExpress), anebo vlakovou jízdenku, vždy rezervujte co nejvíce dopředu. Takto si kamarádka koupila lístek na vlak z Manchesteru do Londýna za 17 liber! S tím, že rezervovala svou jízdenku téměř 3 měsíce dopředu. No, a na kolik by ji vyšla stejná jízdenka, kdyby si ji rezervovala, dejme tomu, týden předem? 80-300 liber. Ano, vážení, rezervování jízdenek hodně dopředu udělá OBROVSKÝ cenový rozdíl.

I když jsem tu jenom na necelé tři měsíce, investice do Railcard se mi dost vyplatila. Já osobně ale furt někde cestovala, dojížděla často do Manchesteru… Tato možnost je spíše vhodná pro dlouhodobé au pair pobyty. Jako mladí dospělí zaplatíte 30£ a získáte slevu 1/3 z ceny vlakových jízdenek na celý rok.

Trainline je božská aplikace. Vážně, ať žije trainline! Tato aplikace mi ušetřila desítky liber. Funguje tak, že si vyberete konkrétní vlak za konkrétní cenu. A to není vše, můžete si vybrat i konkrétní zpáteční vlak, volnou zpáteční jízdenku se stejnou společností nebo naprosto flexibilní zpáteční jízdenku. Zaplatíte kartou.

Zde uvedu příklad ze života: Jízdenka do Manchesteru mě první den stála 7,50£ zpáteční, bez RailCard a zakoupena na kase.

Teď jezdím do Manchesteru za 3,55£ zpáteční – díky railcard a aplikaci TrainLine.

Jediná nevýhoda je, když nemáte anglický účet ve zdejší bance. Ale i když platím kartou přes český účet, furt je to výhodnější.

Je samozřejmostí, že v peak zaplatíte za vlakové jízdenky více (a neplatí railcard). Pro nás naštěstí, víkendy jsou off-peak.

Vždy kupujte zpáteční jízdenku a ptejte se, zda-li se dá uplatnit studentská sleva (ISIC…). Kupovat zpáteční jízdenky se opravdu vyplatí.

 

Toto byly spíše všeobecné rady, teď něco na míru pro au pairs.

Berte si jídlo z domu! Haha, vím, že to zní jako bychom my au pair byly vyžírky. Ale ve smlouvě byste měli mít, že vám hostitelská rodina poskytuje jídlo a ubytování zdarma. A tak toho využijte. 😀 Ze začátku jsem hodně utrácela za jídlo. Potom mě napadlo si na své cesty balit malé svačinky. A nakonec při kempování si z domu nabrat trochu jídla. Neříkám, že jim máte vybílit lednici. Taky nějaké jídlo vždy ještě dokupuju v supermarketech. Ale i třeba ta 1/2 zásob potravin z domu se vám vyplatí. 😀

Proč?

Jídlo v restauracích je tu dost drahé. Za pizzu zaplatíte průměrně 12£. Když si vezmeme, že např. já osobně dostávám kapesné 80£ týdně, je jasné proč. Samozřejmě si taky dopřávám, a konec konců, nejvíce z mých výdajů tvoří jídlo. (Ona totiž má host mum nefandí moc reeses a takovýmto pochoutkám a jsem taky trochu závislá na mocha :D) Když jsem si ale začala chystat svačinky, najednou jsem ušetřila mnohem více peněz.

V případě, že cestujete na více dní a už vám došly svačinky, doporučuji si raději zajít do supermarketu. Mě osobně zasytí i meal deal z tesca za 3£. Nebo v Londýně jsme si s kámoškou udělali hostinu za 4£. Stačí vybrat dobrý supermarket (doporučuji Aldi, Tesco, Sainsbury’s), vyhnout se předraženým – Waitrose. A koukat po slevách nebo i výhodných nabídkách. Všeobecně je v Anglii jídlo strašně levné – toto konstatuji s příhlédnutím na jejich příjem. Ale znovu, toto neplatí pro restaurace!

Pořiďte si členské kartičky na památky jako například The National Trust. U této možnosti musíte zvážit, jestli se vám vyplatí koupě členské kartičky, ať už výše zmíněného National Trust, nebo English Heritage etc. Mně se členství v National Trustu splatilo 2x. Členský poplatek vyšel na 35,50£ na rok (pro mladé dospělé). Vstupné na památky opečovávané NT se pohybuje mezi 8-15£. Teď záleží, jestli máte ve svém okolí spoustu takovýchto památek, anebo National Heritage památek a zda se chcete podívat dovnitř. Je to sice velká nárazová investice, ale potom se vám to jen vrací.

Poznámka: The National Trust nabízí parkování zdarma pro své členy.

Vybírejte si finančně nenáročné aktivity. Nechci se tady chvástat svým rušným sociálním životem tady, ale když jdete 4x do týdne sednout s kámoškami na kafe, hodně to leze do peněz. (Hlavně když máte alergii na mléko jako já a chutná vám jenom pořádně fancy káva :D)

Řešení? Navrhněte místo toho jinou aktivitu. Například piknik (ano, s jídlem z domu :DD), jít si spolu zaběhat, vzájemně se doma navštívit (vždy požádejte o svolení své hostparents!), jít se jen tak projít do parku, galerie, společně doma něco upéct… A mnoho dalších alternativ.

Vytvořte si rozpočet a zapisujte veškeré své výdaje. Nechápu, proč jsem tohle nedělala už od začátku svého pobytu. Kupte si diář a zapisujte VŠE, za co jste zaplatili a kolik. Potom zřetelně uvidíte, v jaké oblasti vám utíkají peníze. Také doporučuji si na každý týden dopředu připravit rozpočet. Vše naplánovat, něco odložit stranou… To už záleží na vás, jak si to zorganizujete. 🙂

 

Doufám, že byly mé rady alespoň trochu nápomocné. Já osobně bych za ně byla ráda, kdybych je věděla dříve na začátku mého pobytu. 😉

Share: